SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bälte 4983027
nr 498 3027
Bälte
silver. Anders Brandt, Norrköping 1789. Bälte i röd ylle med pucklor av driven ornamental dekor medföljande sked av silver. Johan Pettersson Berg 1751. Delvis förgylld. Skedbladet med svissilerad dekor. Kronknopp med ringhängen. Bestick med skaft av ben och mässing samt hopfällbart gästabudsbestick av stål och mässing. Smärre skador och kompletteringar
Utrop:
15.000 kr
Såld:
15.000 kr
måndag 26 november 2007